Na pracáku z nás dělají nicky

25. dubna 2017 v 21:10 | Suzanne25


Snad každý z nás někdy měl co dočinění s úřady, někteří možná byli i v evidenci úřadu práce, ať už kratší či delší dobu. Kdo však nikdy v evidenci uchazečů o zaměstnání nebyl, nikdy nepochopí, co člověk zažívá, vždy když uplyne určitá doba (obvykle měsíc nebo dokonce až tři měsíce) a musí jít znovu na onu instituci s tím, že se mu opět nepovedlo najít práci. A zvláštní kapitolou jsou "milé, ochotné a vždy nápomocné" úřednice, sedící si v klidu za stolem s uvařenou kávou a nedej bože, když je někdo z klientů vyruší z debaty, jaký byl víkend nebo co se předešlý večer stalo v nekonečném seriálu.

I já se bohužel, tak jako většina absolventů po škole ocitla v situaci, kdy jsem se musela evidovat na úřadu práce a jelikož jsem tam nebyla prvně, věděla jsem moc dobře, co mě tam čeká a s jakou úřednicí budu muset zase bojovat. No bojovat, celý rok probíhal tím stylime - "našla jste něco?" - a moje odpověď na to vždy byla stejná - "bohužel ne, nemám praxi, tak o mě prostě nikdo nestojí" - na což mi úřednice napsala další termín návštěvy (za tři měsíce) a bylo. Žádná snaha z její strany. Jednoho dne jsem objevila super stránky s online kruzry, a protože většina z nich byla zadarmo, řekla jsem si, proč do toho nejít, obzvlášť, když po úspěšném dokončení získám certifikát, který si můžu dát do životopisu a tím zvýším šanci najít zaměstnání. Tyto certifikáty (dnes jich mám 8), jsem pravidelně nosila úřednici na pracák, ona si je okopírovala, založila do mé složky a řekla mi, že jsem šikovná. Říkala jsem si, že je to na dobré cestě, alespoň nemůže říct, že jsem flákač, co jen leží doma na gauči u televize a nic nedělá. Tehdy jsem netušila, že to nejhorší teprve přijde.

Během další návštěvy jsem si opět v deskách nesla dva certifikáty a maily s negativními odpověďmi. Už na samém začátku jednání, kdy jsem úřednici slušně pozdravila, ale ona na pozdrav neodpověděla, mi bylo jasné, že tentokrát jednání nebude snadné.
Při její obvyklé otázce, jak to se mnou vypadá, jsem jí slušně, jako při každé jiné navštěvě, vysvětlila, že se prostě bez praxe nechytám. Navíc jsem navrhla, že bych se pokusila uchytit v jiném oboru (například jako redaktorka), ve kterém už teď mám jisté výsledky, na což mi odpověděla, že to není možné. Dále jsem jí řekla, že přemýšlím o studiu cizího jazyka, na což její odpověď byla, že to nic neřeší. A na to, že mám rozjednané pohovory, na to pro jistotu neříkala nic, jako bych to vůbec nezmínila. Už to mě dost naštvalo, ale pořád jsem zůstávala v klidu.
Následovala chvíle ticha, kdy se úřednice zadívala do svého počítače a četla mi nabídky prací, o kterých jsem jí řikala, že je mám obeslané a právě čekám na vyjádření. "Tak dáme doporučenku, ještě jste žádnou za celou dobu evidence, nedostala". V tu chvíli to ve mě začalo vřít. Kdyby neměla bordel v papírech, věděla by moc dobře, že mi doporučenku psala asi tak před dvěma měsíci, právě na administrativní práci přímo u nich na úřadu práce. Oponovala jsem jí, že mi doporučenku už psala, ale stejně mě nevzali. Její ledově klidná reakce - "tohle není moje starost" - mě už opravdu vytočila, stejně jako její oznámení, že přijdu za měsíc, což mě překvapilo, a ve chvíli, kdy jsem se proti tomu ohradila, arogantně po mě vyštěkla, že mi skončilo období tří měsíců a vůbec ať si nemyslím. Myslí si snad, že si za měsíc najdu práci? Naopak, budu ještě víc ve stresu, z další brzké návštěvy.
Najednou jsem si uvědomila, že ze mě dělá naprostou nicku, která se ani trochu nesnaží a navíc nemá zájem pracovat. Vždyť ani neberu žádné příspěvky, na které stejně nemám právo. Kdybych se nesnažila, nenosila jí certifikáty, které mě stály nějaký ten čas, kdybych jí pokaždé neukazovla maily, které prakticky vždy nesly stejnou negativní odpověď, řekla bych si, ano, jsem flákač, ale já se snažím. Praštila jsem do stolu a v naprosté agónii jsem úřednici řekla -" nestarala jste se o mě celý rok, tak se nestarajte ani teď" - a jako třešinku na dortu jsem prákla s dveřmi u její kanceláře.
Klepala jsem se jako ratlík, ale zároveň jsem cítila velkou úlevu. Poprvé v životě jsem se dokázala postavit úplně cizí osobě a to bych do sebe nikdy neřekla. Snad to pochopila i ona.

Jedna otázka však zůstává pořád otevřená. Najde se v této společnosti někdo, kdo dá mladým lidem, kteří jsou ve stejně zoufalé situaci jako já, šanci?
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 1. května 2017 v 11:58 | Reagovat

Po přečtení tvého článku aspoň vím, co mě po škole čeká :-(

2 Y. Y. | 1. května 2017 v 12:16 | Reagovat

Ahoj, já měla úplně to samé. Seděla jsem doma a čekala na práci zda mi hotel nadeli sichty. Šla jsem na úřad práce tady a ptala se na práci, ukázali mi co mám dělat na pc abych si našla práci, ale to jsem dělala i doma takže nic svetoborneho.  U toho jsem samozřejmě neseděla na prdeli a posílala CV, obihala pohovory a po dvou měsících jsem se uchytla. Tedy píšu ze zkušenosti ze Skotska. Našla jsem i part time praci, kdyz jsem obchazela město ale naštěstí jsem našla Full time praci. :)

Hlavně se spoléhat na sebe a ne na úřady. Ty nikdy za nikoho nic nevyřeší. A taky je důležité vzít nějakou praci nežli žádnou. Nikdy nevíš kam se dostaneš i z uklízečky - přítel to dopracoval na asistenta manažera a moje supervisorka z uklízečky na kontrolu výroby. :)

3 ABC ABC | 1. května 2017 v 12:18 | Reagovat

Jaká je adresa těch stránek s kurzy?

4 Víla Víla | Web | 1. května 2017 v 12:24 | Reagovat

Jak já tě chápu... Jsem teď na pracáku, protože se starám o nemocného člena rodiny. Zvou si mě tam každé tři týdny, pokaždé jdu k jiné babě (jinak jim říct nejde) protože si tam neustále berou dovolenou (těžká pohoda...), a pokaždé jim zpívám stejnou písničku, že jsem tam jen dočasně, než se vyřídí příspěvek na péči, že daná osoba není schopna být doma sama.
No minule mi bába vytiskla inzerát na plný úvazek, s dojezdem 20 km, že to přece nějak zvládnu a že to s tím členem rodiny určitě není tak žhavé a pár hodin doma sám zvládne... Měla jsem chuť třískat hlavou do zdi... Naštěstí příspěvek je vyřízen, tak ještě čekám na oficiální dopis a už tam v životě nehodlám páchnout. Určitě jsem si vybrala dobrovolně, že budu doma za 4 tisíce, než bych pracovala plnohodnotně za 30, že...

5 Antea Antea | Web | 1. května 2017 v 12:38 | Reagovat

Já s článkem nesouhlasím. Sama jsem sehnala práci ze dne na den, protože jsem vzala, co bylo a začala jsem dělat za lahůdkovým pultem v řetězci. Bylo to hrozně ponižující, ale méně než pracák.Odtud jsem si hledala jiné místo až jsem se přes několik dalších dostala na to správné. Sedím si v teplé kanceláři za PC :-D
Chvíli to trvalo, ale začala jsem od nuly a vypracovala jsem se vlastními silami a to jsem také byla absolventka bez praxe... Podle mě je to jen o tom chtít.

6 Ginger White Ginger White | Web | 1. května 2017 v 13:03 | Reagovat

Na pracáku jsem byla evidovaná dvakrát a pokaždé mě tam akorát tak nasr... Nakonec to dopadlo tak, že jsem se odhlásila, zdravotní jsem si platila sama a mezitím hledala práci. Bez starostí a zbytečného zdržování. Paní nemohla pochopit, jak je možné, že jsem si do měsíce nenašla práci, když bydlím ve městě o 2000 obyvatel.. A přestože jsem jí několikrát říkala, že nemám auto ani řidičák, dávala mi doporučenky do vzdálených míst.. :-D  Chvíli jsem si myslela, že na mě byla zasedlá. :-D

7 Chatboards Chatboards | Web | 1. května 2017 v 13:28 | Reagovat

To je hrozný! Nechtěl bych být na úřadu práce. A už vůbec aby byl jeden z těch, co tam pracujou. :/ Je to pravda která se mi nechce příjmout a jinak máš pěkný pozadí. To je aspoň pravda kterou chci příjmout. :D No nelíbí se mi to ale co já bych s tím měl dělat??? A to je asi ježtě smutnější. :( :-(  :-(  :-(  :-(

8 Sára Lhotáková Sára Lhotáková | E-mail | Web | 1. května 2017 v 13:51 | Reagovat

S článkem naprosto souhlasím a se slečnou na dálku soucítím. Vůbec nevím odkud jsi, ale to vůbec nevadí. Co se pracáku týče mám stejný názor, jsou tam úplně k ničemu, akorát pindají.
Sama jsem tenhle týden ze dne na den byla nucena řešit jak to bude s placením pojistného.
Jelikož jsem od konce února do března byla na brigádě. Dobře výdělek mi převyšoval stanovenou míru, ok, to pokryl zaměstnavatel, avšak nedávalo mi smysl to, že mi paní úřednice řekla, že se můžu zaregistrovat znovu na pracák až v květnu. Tak jsem tam nalítla, zeptala se rázně a slušně na to, proč se nemohu zaregistrovat už v dubnu, že prostě žádnou práci zatím nemám a ani brigádu a že mi jde o placení pojistného a paní se zalekla a najednou to jde a můžu se normálně zaregistrovat. Tak jako co to je, najednou jde všechno, když se člověk ozve, kdybych to nechala být naskákalo by mi hned pojištění za duben a twl normální člověk na to běžně po kapsách peníze nemá. Fakt jako doporučuji, co nejdříve najít práci a slečně autorce článku přeji výbornou práci, která ji budou sednout a bavit a na dlouho se tak zbaví pracáku a zároveň když už tedy tam něco řešit tak se nebát, ozvat se a klidně i bouchnout s dveřmi, takže se slečnou souhlasím, udělala bych to samé, člověk nesmí se sebou nechat vyjebávat a zvláště ne od úřadu, tam vesměs je to stejně zkorumpované a je v tom jeden velký bordel. Neví co po vás vůbec mají chtít za papíry a když už tak pak nemají žádnou povinnost vám nic oznamovat, či informovat, tak od čeho tam jsou???

9 Kim Lula Kim Lula | Web | 1. května 2017 v 15:11 | Reagovat

Pokud jde o zkušenost s úřadem práce, to komentovat nebudu, protože upřímně - vždy záleží na jedinci. Já sama byla na úřadu práce evidovaná ani ne půl roku a pracovnice se ke mně nikdy nechovala špatně ani povýšenecky. Každopádně já byla na úřadu práce jen z toho důvodu, že mě nevzali na univerzitu, na kterou jsem chtěla jít, a tak jsem si pár měsíců poseděla doma s občasnou brigádou, než jsem se nahlásila na jinou univerzitu - jen dočasně, a mezitím jsem udělala přijímačky na jinou, která mi nyní vyhovuje a miluju ji.

K čemu se chci dostat - nejsem schopna pochopit, jak je možné, aby si někdo nenašel práci celý rok. To je prostě šíleně dlouhá doba. Když jsem musela na půlroku přerušit studium na univerzitě, práci jsem si zajistila ještě dřív, než mi skončila platnost studia a celý půlrok jsem pracovala, než jsem se do školy opět vrátila. Teď mám při studiu brigády tři a každá je zaměřená jiným směrem - tím chci jen říct, že práci najdeš opravdu všude, když chceš. Osobně větu "bez praxe mě nevezmou" neakceptuji. Pokud práci potřebuješ a nenabízí se ti to, co sama chceš, vezmi to, co se nabízí, a počkej si na vhodnou příležitost.

10 m17 m17 | Web | 1. května 2017 v 15:22 | Reagovat

Zkus požádat o rekvalifikační kurz - i když ty si ho raději s touhle úřednicí zjisti a pak jí o tom dej vědět. Dostaneš praxi a ještě by ti měli dát něco zaplaceno. To nabídla má zprostředkovatelka kdysi mě. ;-)

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. května 2017 v 15:27 | Reagovat

To je dost děsná baba. Aspoň ale, že nebyla taková od začátku. Já naštěstí s tímhle nemám zkušenosti žádný, protože jsem tam byla registrovaná ani ne měsíc a už když jsem tam šla, tak jsem hlásila, že to vypadá, že práci bych mohla mít, akorát potřebuju měsíc pokrýt zdravotní, tak jsem tady. Ale tam ta "baba" byla milá, fajn paní, tak to bylo v pohodě. Zato třeba kamarádka má blbý obor a podle mě i dost blbé požadavky, takže práci furt najít nemůže, ale co s tou vyvádí, to mi hlava nebere. Střední má ekonomku, pravda, po ní šla na neekonomickou vysokou, ale už na té střední si udělala státnici z elektronické komunikace. A oni jí poslali na rekvalifikační počítačový kurz, kde se učila základy práce s počítačem. Věci, ze kterých má státnici v pokročilejší úrovni. Tleskám, úřade práce.

12 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 1. května 2017 v 15:46 | Reagovat

Já jsem na úřadě práce byla registrovaná tak čtyři, pět měsíců. Zhruba pře třemi lety. A kdo to skutečně nezažil, tak nepochopí. To byl teror ze strany úředníků.
Každý měsíc si mě tam zvali, a už na mě uhodili: "Co jste našla?"
Tak já jsem odpověděla, že nic, popřípadě že jsem se byla ptát tam a tam a že mi řekli, že by chtěli spíš nějakého člověka s praxí, jinde zas chtěli spíš chlapa. Jindy mi zas nabídli místo v nějaké prdeli, kam ani  autobus z naší vsi nejezdí, popřípadě mají tak blbou pracovní dobu, že by se člověk ani nedostal domů.
A jednou dokonce, pravda, to byla moje chyba, jsem si blbě zapamatovala, kdy tam mám příště přijít a přišla jsem o nějaký ten den déle. A ten chlap mi takovým hnusným tónem v hlase naznačil, že mou jedinou starostí je včas docházet na úřad práce a že jestli to nebudu plnit, tak mě klidně můžou vyškrtnou z evidence. Já jen zděšeně přikyvovala. Když jsem potom odešla, když za dveřmi jsem se rozbrečela. Úplně běžná reakce labilnějších lidí na to, když je na ně někdo hnusný. Jednou mi tam zase dali doporučenku na nějaké místo. Řeknu, si: "Proč ne? Dojíždění dobrý, okolí známé, takže se neztratím po cestě od autobusu tam. Dejme tomu. A tak jsem tam přišla. Řekla jsem jim, že mám doporučenku z úřadu práce. Oni mi tam řekli, že nikoho neshání, ale že jim tam ten papír můžu nechat, že se potom zeptají šéfa, který tam momentálně není. O pár dní později jsem se tam byla zeptat, jestli se nějak rozhodli, nebo jestli mi aspoň vrátí tu doporučenku, protože mi na tom úřadě řekli, abych ji přinesla, ať už mě vzali, nebo ne. No jen si to představ. Oni ten canc ztratili. O nějakou dobu později jsem s hrůzou jela na úřad práce. A opravdu. Udělali ze mě blba, co ani není chopen přinést cár papíru a opět mi pohrozili vyškrtnutím z evidence.
No, tak jsem se na ně vykašlala, a našla si práci ve fabrice. Pravda, úplně mimo můj obor, v absolutně špinavém prostředí, tu a tam občas myši přebíhají, ale furt lepší tohle, než se nechat urážet od nějakých sadistických sviní, které mě měsíc co měsíc vždycky něčím urazí. Ne, že by mě tedy v práci neuráželi, ale si za ty tři roky zvykne a už ví, co od koho čekat a koho se má stranit a s kým může bez obav promluvit. Kdežto na úřadě je člověk hozen do jámy lvové.

13 Lucka Lucka | E-mail | Web | 1. května 2017 v 16:05 | Reagovat

Jestli jsi z Prahy, tak pojď pracovat k nám :)
Jinak já na pracáku taky byla a musím říct, že jsem tam vždy chodila ráda. Měla jsem fakt libovou postarší "strážkyni", vždy jsme pokecaly co nového, jaké je počasí atd... :D Poprvé jsem tam šla po zanechání vysoký, dost brzy na to jsem našla práci, tak jsme se rozloučily, ona mi přála hodně štěstí a tak, pak mě po měsíci vylili a já se znovu setkala s paní. :D Zasmály jsme se, já si našla brigádu  a pravidelně jsem tam nosila potvrzení, že mi brigáda vynáší míň než je ta hranice abych nemusela platit zdrávko a socko. Pokaždé si do mě rýpla, co jako práce a zda nechci pomoci s hledáním. S čímkoliv jsem za ní zašla, tak mi pomohla, vždy byla milá a usměvavá a když jsem před rokem a půl odcházela do nynější práce tak se se mnou loučila slovy, že jsem sice fajn, ale že doufá, že už mě tu neuvidí :D :D

14 DRAK DRAK | Web | 1. května 2017 v 17:49 | Reagovat

No, tak to já bych asi vybouchnul dřív...
Nejlepší je se o práci postarat sám. Zkoušet, hledat, pracák nepomůže...
Držím palce, ať vše dobře dopadne.

15 Papája Papája | Web | 1. května 2017 v 19:14 | Reagovat

Ty jo, já měla teda zatím štěstí na úřednice, ale fakt ti to nezávidím

byla jsem na pracáku měsíc, pak se mi podařilo práci najít, ale na pracáku jsem být mohla, protože plat nepřesáhl 5000 Kč/měsíc :/, měsíc jsem pak na pracáku nebyla, protože jsem si přivydělala ještě pár tisíc navíc, no a teď tam asi zase půjdu, protože mě už v té práci nepotřebují, což mě dost nasralo...

prosím, prozradíš, kde sis jaké certifikáty dělala? taky by se mi dost hodily... děkuju moc :)

16 Xira, Miss_Cyanide Xira, Miss_Cyanide | E-mail | Web | 1. května 2017 v 21:24 | Reagovat

dala bys mi odkaz na ty online stránky s kurzy?

17 Tea Tea | E-mail | Web | 2. května 2017 v 1:10 | Reagovat

O téhle smutné zkušenosti jsem nedávno taky psala na mém blogu článek, takže naprosto chápu jak se cítíš.. Já tam musela taky jenom kvůli škole, protože jsem ji ted přerušila do června, kdy znovu nastoupím. Práci mám jako brigádu, ale být tam a opravdu hledat práci a být zavyslá na úřadu to bych nikdy nechtěla opravdu nikdy :(

18 Safira Safira | Web | 2. května 2017 v 6:45 | Reagovat

Já to naprosto chápu :( sice jsem tohle nezažila, ale i tak...už jsem si prožila v těch úřadech víc než dost...bohužel jsou úředníci strašný svině. Nedělají pro tyhle mladý lidi nic...a taky je to chyba těch zaměstnavatelů..jako co do háje očekávájí??? Kde máme my mladý lidi vzít tu praxi, když prostě žádnou nemáme! Pak akorát brečí že nemají lidi a místo toho, aby snížili nároky nebo si ty lidi zaučovali sami, tak naopak zvýší platy, což je podle trochu zbytečné...pak se ty pozic dostávájí samí debilové. A potom ať se nediví, že mají takový bordel na pracovišti....bohužel je to částečně i tím, že tu práci dostávají lidi dohozenou. Takže se tam dostávají lidi absolutně s nulovou praxí i školou na ty obory...Bohužel takhle to v dnešní debilní době je....není to v dnešní době snadné najít práci

19 Matthias Matthias | 2. května 2017 v 7:53 | Reagovat

NA tento jev existuje úplně jednoduché vysvětlení:
https://youtu.be/71EeTJDkQOQ

20 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 8:59 | Reagovat

[3]:https://www.seduo.cz

http://www.nostis.org

21 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 9:01 | Reagovat

[15]: https://www.seduo.cz

http://www.nostis.org

22 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 9:02 | Reagovat

[19]: Zajímavé :)

23 Papája Papája | Web | 2. května 2017 v 9:13 | Reagovat

[21]: děkuju :)

24 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. května 2017 v 9:28 | Reagovat

Tak tohle zní jako oživlý horor, byla bych podobně vyklepaná jako ty. Já už při studiu dělám brigádně to, čemu bych se chtěla jednou věnovat, tak doufám, že se jednou uchytím o něco rychleji. Ale čert ví. :/ Tak jako tak přeju hodně štěstí s hledáním práce, snad se ti brzo něco objeví.

25 Lucille Daryl Lucille Daryl | Web | 2. května 2017 v 10:22 | Reagovat

Tenhle článek mi mluví z duše, zrovna v posledních dnech neřeším nic jiného. Úřad práce je něco tak neuvěřitelně stresujícího, že je snad opravdu lepší si všechno platit sám a mít svatý klid. Opravdu jsem snad z ničeho nikdy nebyla tak vystresovaná, jako z návštěv UP a z celé té evidence tam..

Jsem na něm podruhé, chovají se ke mně příšerně a nachází mi zaměstnání, které absolutně neodpovídá mému zaměření ani možnostem - také jsem z místa, kde to není žádná sláva s dostupností, nemám řidičák, jsem grafik s maturitou a dají mi doporučenku na obsluhu čerpací stanice, která je otevřená nonstop, noční směny.. To člověk prostě nepochopí. Občas mám pocit, že si dělají srandu. Navíc se mnou jednají, jako kdybych nechtěla pracovat, přitom mám brigádu a to dokonce ve svém oboru, kde mám slíbené místo, jen to zkrátka ještě chvilku potrvá, jenže to nikdo nechce pochopit. ÚP je opravdu horor, naprosto chápu všechny tvoje pocity a z celého srdce všem přeji, aby po škole našli okamžitě nějaké místo a nikdy se nemuseli evidovat a tohle zažívat.. A tobě přeji hodně štěstí!

26 Jana Jana | E-mail | Web | 2. května 2017 v 11:08 | Reagovat

Asi hodně veliký pech na ženskou mi tedy přijde. Jinak souhlasím se vším, co píše Antea.

[5]: Tak tak. Ale naše názory jsou prý moc černobílé.

27 RozaBella, Prue RozaBella, Prue | 2. května 2017 v 11:19 | Reagovat

Krásný článek a bohužel pravdivý. Já sama bych mohla mluvit o ochotě pracovnic na úřadě. Nejen pracáku, ale i sociálky. Protože obě instituce stojí za starou belu, abych to tak nějak slušně řekla. S člověkem jednají jako s kusem hadru a i na ten by byli milejší. Když člověk přijde s vyplněnou žádostí, vyhodí ho, že je to špatně, ale co je tam špatně neřeknou. Když se člověk slušně zeptá, pošlou ho jinam a ještě s tím hnusným arogantním úsměvem člověku oznámí, že pokud je tak neschopnej vyplnit si to, tak ať si dojde do jejich druhé budovy, kde jsou úřednice, které postiženým a těm neschopným pomáhají. Tak k čemu tam jsou, když člověku neporadí? :-?  :-?
To bohužel není jedno, na jakoukoliv žádost se tváří otráveně a dělají jako kdyby to platili ze svého. Mám autistického syna a když jsem si vyběhávala příspěvek na péči, zažívala jsem peklo. Dost jasně mi dávali najevo svoji neochotu. Navíc se chovali, jako kdyby to byla jeho vina, že je nemocný. Může snad za to, že se s tím narodil? :-(
Pracák ani nemluvím. Kvůli jeho nemoci nemůžu do normální práce a na krátkej úvazek mě nikdo vzít nechce, protože raději na to místo vezmou někoho kdo je bezdětnej a když už dítě má, tak je zdravé a není podle slov některých lidí, magor. A vážně mi nijak nepomůže, když se na mě rádoby mile usměje cosi, co si na obličej nanáší make-up lopatou a má takový drápy, že by si při utírání zadku vypíchlo oči, a s arogantním úsměvem se mě zeptá: "To jste si jako fakt ještě nic nenašla?", otráveně mlaskne a celou dobu mi dost jasně dává najevo, že ji obtěžuju jen tím, že dýchám.
Smutné je, že něco podobného zažíval i můj bratr, který přes tři roky hledal zaměstnání. Šel ze školy, neměl praxi a nikde ho nechtěli vzít. Ta samá "příjemná" paní mu taky nepomáhala a ještě se mu vysmívala přímo do očí, že je neschopný. Kolikrát se stalo, že odešla do vedlejší místnosti okopírovat papíry a s kolegyní se mu smáli, že ještě nemá práci. Ani se nesnažili to maskovat a dokonce se vsázeli, jak dlouho tomu chudákovi bude trvat než si něco najde. Nakonec to skončilo tak, že se u něj projevil syndrom vyhoření a musel vyhledat odbornou pomoc, protože uačínal uvažovat o sebevraždě. O_O  O_O  To jako fakt? Kam jsme to dopracovali? Takže doufám, že práci brzy seženeš a nebudeš se muset s tou pakáží na úřadě dlouho potýkat. Nazvala bych ty ženštiny krávami, ale nechci urážet ty hodné milé a hlavně užitečné kravičky. Takže hodně štěstí a nenech se od nich otrávit. Nestojí ti za to! :-D  :-D

28 Kiwi Kiwi | E-mail | 2. května 2017 v 12:22 | Reagovat

Tak, jak to popisuješ, to zní opravdu hrozně a nepochybuju, že tomu tak je. Já teda zatím studuju a pokud vše půjde dobře, ještě další čtyři roky studovat budu. Už teď mám ale praxi v prodeji, takže bych na pracák nikdy nešla. Prodavačky a obsluhu do cukráren, kaváren atd. u nás neustále všude shánějí a povězte mi- jak je možné, že stále nemohou sehnat? Nejenom jako brigádu, ale i nastálo. Celkem si dovedu představit, že bych něco takového dělala, zatímco bych si sháněla práci v oboru.
Neznám tvůj blog, můžu se tedy zeptat v jakém oboru jsi a jaký kraj? (pokud to není tajemství :D)

29 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 2. května 2017 v 12:24 | Reagovat

Ani u nás není práce, a vysokoškáky posílá pracák uklízet ulice, stali se z nich otitulovaní metaři. Nedávno jsem s jedním  vysokoškolsky vzdělaným mladíkem hodila řeč.

A pan bulvárník Novotný tvrdí na PL, že práce je u nás dost. Opak je pravdou :-|

30 bydlenkabublicka bydlenkabublicka | Web | 2. května 2017 v 13:02 | Reagovat

Ano, já vím své, jak to bývá - také se mnou vyběhli a rozkřikovali se a já pak na ně také křičela - no podívej se na můj záznam a souciť se mnou, protože já šla žádat o hmotnou nouzi pro mne osamělou matku s dítětem, které ani kočárek nemá a tak musí být noseno v kýblu, a ony - nafrněný krávy - to odmítly!
Jim se to kecá když si seděj na teplým místečku s platem s osmi nulama žejo ?!!!!!!
Příště je rozkoupu.

31 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. května 2017 v 14:43 | Reagovat

[30]: Jedna známá na pracáku zaskakovala za úřednici na mateřské. Ten plat (klasické pětimístné nevysoké číslo) má do osmi nul fakt daleko, ale to asi každej má do platu ve stovkách milionů :D:D

32 bydlenkabublicka bydlenkabublicka | Web | 2. května 2017 v 15:06 | Reagovat

[31]: Hm tak to ty krávy z mého článku mají platy klidně i o nespočítatelných částkách.
Dětný nejsou, kurví se tam se šéfama a tak se jim to nám, chudákům dětným, dobře směje !!!
Děcko a život v azyláku na ně

33 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. května 2017 v 15:23 | Reagovat

[32]: Upřímně, působíš jako někdo, s kým taky musí být radost jednat. Nejsem úředník, ale s lidma pracuju. A někteří za to fakt stojí. Většinou vylítávaj takhle no.

34 Janiss Janiss | Web | 2. května 2017 v 16:47 | Reagovat

Nenabídli ti z pracáku stáž z projektu EU? Já zrovna na ni jsem jako absolvent Ing bez praxe. Je to na rok a je to placené

35 Glumka Glumka | 2. května 2017 v 17:08 | Reagovat

[30]: tak tys pobavila. Zrovna dělám na hmotné nouzi (jsem tam chvíli), a teda chudáci ty ženské. Sedí tam od rána do večera s tím, že předčasy jsou "dobrovolné" takže  neplacené, kreténi na ně hulákají, a plat? Ha ha ha +- 15 000 čistého, takže fakt nevím, kdes těch 8 nul sebrala. Jo tací jsou nejlepší, naprcat si děcka, a pak natahovat ruku a hovno vědět o tom, jak ta výplata vypada a co vše kdo musí splnit, aby měl na ní nárok.

36 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 17:46 | Reagovat

[23]: nemáš za co :)

37 m17 m17 | Web | 2. května 2017 v 17:46 | Reagovat

[12]: Dodatek - ta jejich doporučenka, je to samý z inzerátu na různých hledacích servrech. Ne, že tě tam klasicky vezmou nebo musí zvážit. To máš poslat životopis, pak to jde klasickou cestou. ;-)

38 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 17:49 | Reagovat

[27]: Váš příběh je strhující, opravdu Vás obdivuju za to, jak zvládáte, to čím si procházíte, to já jsem proti tomu, co se Vám děje úplný břídil :)

Přeji Vám pevné nervy a vydržte :) jste odvážná :)

39 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 17:54 | Reagovat

[25]: Také ti přeji hodně štěstí a hlavně vydrž, vždy po návštěve pracáku mám pocit, že žiju úplně zbytečně a nemá cenu se dál snažit
Musíme vydržet a věřit ve své sny, i když je to hodně těžký, obzvlášť když se ti do cesty postaví úřednice, kterou nic nezajímá
Vydrž a přeji hodně štěstí :)

40 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 17:58 | Reagovat

[34]: Nabídli, už v únoru, jenže hned ten den po pohovoru mi volala vedoucí úřadu práce, že na to místo zvali někoho jiného a přitom těch míst tam měli hodně a účastníci si mohli sami říct, kam by na ten tok chtěli jít, jestli do podatelny, archivovat dokumenty, pomáhat v oddělení nezaměstnanosti a ještě asi dvě místa, ty si už ale nepamatuju a stejně mi nedali šanci :D tak o čem to tedy je

41 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 18:04 | Reagovat

[12]: Naprosto tě chápu, úředníci obecně neumí jednat s lidmi, tedy alespoň na ty na pracáku ne. Kámoška se odstěhovala do Prahy jen aby tam mohla dostudovat Vysokou školu, ale protože ji dělala dálkově a neměla v té době práci, tak byla evidována na pracáku a ta úřednice ke které chodila, tu prý ani nezajímalo, že si dodělává školu a pořád jí nabízela nějaké rekvalifikace, takže taky hrůza. A tobě naprosto rozumím, zrovna dneska mi přišla doporučenka, tak se jdu zítra na tu práci zeptat do jedné účetní firmy, to jsem teda na to zvědavá

42 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 18:09 | Reagovat

[1]: Neboj, určitě budeš mít větší štěstí než já :)

43 Jane Redress Jane Redress | Web | 2. května 2017 v 19:25 | Reagovat

To mě mrzí :-( máš kouzelný design :-) .

44 Suzanne25 Suzanne25 | 2. května 2017 v 19:30 | Reagovat

[43]: Děkuju ti :) a mrzet tě to nemusí, já stejně v životě moc štěstí nemám, tak musím takhle bojovat :)

45 suzanne25 suzanne25 | 2. května 2017 v 19:32 | Reagovat

[43]: i ty máš krásný blog :)

46 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 2. května 2017 v 22:40 | Reagovat

Když jsem byla na ÚP já, museli jsme se chodit každý týden v náhodně určenou hodinu hlásit na poštu do systému DONEZ. Už to ale prý zrušili, tak máš alespoň trochu štěstí v neštěstí :).

47 veruce veruce | Web | 3. května 2017 v 8:01 | Reagovat

Na ÚP pracují vyhořelá individua, která si na člověku, který práci opravdu hledá, vylívají zlost hned z několika důvodů. Ty hlavní dva jsou: 1) většina návštěvníků ÚP práci vůbec nechce a je sprostých (všichni víme, o kom mluvím) a 2) z tohoto důvodu jsou permanentně nasraní a o to víc je dráždí lidé, kteří mají nějakou snahu dostat lepší práci (než je uklízečka a doplňovač zboží), než jakou dělají oni sami (čím lepší platové ohodnocení možné pozice, tím hůř pro uchazeče). Ve větším městě (a v jistých oblastech) bych na pracák vůbec nevlezla.
Nevím sice, jakou práci poptáváš, ale snad se brzo něco najde, držím palce! :-)

48 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 3. května 2017 v 8:02 | Reagovat

proč nezměnit obor, když to zvládneš? Najít si práci je důležité, zbytek už se nějak zvládne

49 Dominátor Dominátor | Web | 3. května 2017 v 8:43 | Reagovat

http://lagablog.blog.cz/1704/akcicka-real-baywatch-s-michaelou-janikovou

50 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 3. května 2017 v 8:46 | Reagovat

Tak je samozřejmě důležité uvědomit si jednu věc, tohle je přece ten "úžasný" kapitalismus, kdy každý má nepřeberné množství možností a příležitostí. Nebo to bude trochu jinak?

51 RozaBella, Prue RozaBella, Prue | 3. května 2017 v 10:15 | Reagovat

[41]: děkuji, snažím se, ale někdy je veškerá snaha pořád málo. jenže jsou lidi, co jsou na tom hůř, tak si nestěžuju :-) jen jsem chtěla povzbudit a ukázat, že jsou lidi na tom hůř a přesto se nad to dokáží povznést :-)

52 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 3. května 2017 v 10:33 | Reagovat

[50]: Jako že za socialismu byli úředníci milí, ochotní, usměvaví a nikdo nebyl svině nebo alespoň zahořklá baba, která se vozí po kom může? Zajímavé.

53 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 3. května 2017 v 15:10 | Reagovat

Chodím kolem supermarketů, kde je zcela pravidelně cedule, že hledají prodavačky. Nabízená mzda je o pár tisíc větší než minimální. Tady nejde o to, jestli budeš nicka nebo ne, tady jde o to někde začít. Samozřejmě že ti na pracáku nenajdou dream job, ale myslím že se dá celkem slušně najít něco, od čeho se dá odpíchnout. Jenže tuhle první startovací pozici často lidi odmítají, protože je "pod jejich úroveň" a pak brečí na pracáku. Kdyby mi nevyšlo místo, které mi teď nabídli, tak půjdu klidně pípat do Lidlu. Možná budu pro vás jenom prodavačka s podřadnou prací, ale což. Já budu mít svědomí čistý.

54 Nancy Nancy | Web | 3. května 2017 v 15:15 | Reagovat

uff, hladat pracu bez akejkolvek praxe je dnes naozaj velmi tazke.
ale je aj vcelku jendoduche nejaku prax nahnat, aj ked dost zavisi od toho v akom odbore.
ak by si mala zaujem pisat, mozes skusit oslovit ceske online webziny, tie stale hladaju novych prispievatelov. nemusis ani uvadzat pocet rokov praxe, vacsinou uplne staci, ked posles ukazku svojej prace (nejake 2-3 clanky) :)
ak by si chcela prax v inom odbore, tak skvely sposob je ist robit dobrovolnika do roznych mimovladnych organizacii, obcianskych zdruzeni, ... plat za to sice nedostanes, ale ziskas skusenosti, prax a casom mozno i platenu poziciu.
neviem co si studovala alebo co ta bavi, ale skus vo svojom okoli pohladat nejake moznosti ako sa realizovat ako dobrovolnik. verim, ze najdes nieco pre teba vhodne :)
a hlavne sa nenechaj odradit! nesnazis sa predsa pre nejaku plesnivu uradnicku, ale pre seba. co si ona mysli ti moze byt uplne jedno. drzim palce.

55 Torishia Torishia | Web | 3. května 2017 v 17:30 | Reagovat

Na jednej strane máš pravdu, na strane druhej, keby si skutočne prácu tak veľmi ako sa biješ do pŕs, že ju chceš, aj chcela, už by si ju mala. Už by si sa zamestnala ako napr. pokladníčka, alebo niekde čo považuješ za "podradnú prácu, ktorú TY robiť nebudeš". Kým budeš mať taký postoj, ako má dnes vlastne väčšina ľudí, práca sa ti bude hľadať veľmi ťažko. Ostatne, lepšiu prácu si môžeš hľadať aj popritom ako pracuješ, dajme tomu aj za tou pokladňou. Ale ja viem, tam by bolo treba robiť, robiť, robiť a nebolo by to posedenie v teplom kanclíku najlepšie na nejakej vedúcej funkcii....
Popravde netuším čo od tej ženskej na úrade práce očakávaš. Že ti nájde prácu? Že ti pomôže? Prebuď sa. Tie pracovníčky tam absolútne nie sú od toho aby ti pomohli. To, že ti posunie nejaký inzerát, hoci aj u nich automaticky neznamená, že ťa tam vezmú. To, že ťa vezmú nie je isté ani vtedy ak sa za teba niekto prihovorí, hoci vtedy je šanca vyššia, ale hádam nečakáš, že tá pracovníčka sa prihovorí práve za teba. Takých ako si ty, je tam ďalších X. Zobuď sa, a uvedom si, že tie ženy tam sedia len preto aby robili evidenciu alebo si "len robili čiarky" koľko ľudí prišlo. Pre nič iné. Isteže, možno robia ešte aj niečo iné, ale je im lautr fuk, či ty si tú prácu nájdeš alebo nie a oni ju za teba hľadať nebudú.

56 Sai Sai | 3. května 2017 v 17:46 | Reagovat

[53]: No vidíš. A já byla více jak půl roku na pracáku, posílala jsem životopisy a chodila po inzerátech jak na ty 'lepší' místa, tak třeba do 'blbého' obchodu nebo třeba na poštu atd. a stejně mi vždycky poslali negativní odpověď. Když mi pak někdo chytrý řekl, že se dost nesnažím a jen se chci flákat, cítila jsem se jako neschopná nicka a přála jsem si aby na mě spadl třeba meteorit abych měla už klid. Žít u rodičů a nemít tak dlouho práci mě ničilo a cítila jsem se jako vyžírka a styděla jsem se si jen zajít pro něco k jídlu do lednice. A to jsem měla maturitu, certifikát na angličtinu, na psaní všemi deseti a půl roční praxi ve firmě ze školy.  Teď dělám 12ti hodinové směny za 11 čistýho, přes 1000 utratím jen za dopravu, a jsem za to ráda.
Lidi, kteří to nezažili, opravdu netuší, jaké to je.... :-|

57 Koi Koi | Web | 3. května 2017 v 21:36 | Reagovat

Řekla bych, že je spíš možné, že jsi měla prostě dost blbou zkušenost. Já byla teda na pracáku jen hodně krátce, ale paní byla v pohodě. Je fakt, že na naši první schůzku jsem jí už šla říct, že jsem si něco našla, takže s tím byla spokojená. Někdy je to o štěstí. Jako všechno v životě.

58 signoraa signoraa | Web | 4. května 2017 v 8:33 | Reagovat

Tohle je přesně to, čemu se říká uzavřený kruh. Absolventi nemají praxi, ale kde jí mají získat, když je nikdo nezaměstná?
Sama jsem byla v evidenci ÚP jen dva týdny a stačilo mi to. Ač už jsem měla bohatou praxi, bylo mi v té době už přes 40, což znamená "baba na odstřel". Pak jsem objevila v novinách inzerát a měla kliku, že mě vzali.
Můj zet', který absolvoval religionistiku na teologické fakultě nemohl zavadit o práci, takže byl ve finále na mateřské. Dcera pracovala až do porodu, pak jí umožnili "home office" i když občas musela s kojencem do práce, ale zvládalo se to. Holky jsou od sebe jeden a půl roku a když šla mladší do školky, zet' sháněl práci. Když přiznal, že byl 4 a půl roku na mateřské, dívali se na něj, jako kdyby měl nakažlivou nemoc. Ve finále dělal se svou teologickou fakultou KONKURZ NA SKLADNÍKA!!! Uspěl a z 23 účastníků konkurzu si vybrali jeho.
DRŽÍM PALCE :-)

59 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 4. května 2017 v 10:22 | Reagovat

[52]: Kde jsem napsal, že "za socialismu...?" Opravdu by mě to zajímalo, tak mi, prosím, přímo odcituj, kde jsem tohle řekl/napsal.
(Já jsem totiž jen poukázal na to, že kapitalismus je na takovémto chování založen.)
Tak pro příště prosím více číst a méně prvoplánových obvinění, jen proto, že je známá nějaká názorová orientace. ;-) :-D  :-D

60 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 4. května 2017 v 16:40 | Reagovat

[59]: Jednoduché, sarkasticky použité slovo úžasný kapitalismus, tudíž si myslíš, že kapitalismus je co se týče téhle problematiky špatný, tedy jiný režim/ekonomické uspořádání by v tom byl lepší. No možná jsi myslel třeba monarchii nebo diktaturu, to nevím, ale o tobě je právě známo, že tíhneš k socialismu :D Jenže tohle fakt nemá vůbec nic společného s kapitalismem, ale s povahou úředníků. Nesnesitelnej vůl na úřadě může být za každýho režimu a nejspíš taky byl za každýho režimu. O tom článek není.

61 Alexander1918 Alexander1918 | Web | 4. května 2017 v 20:52 | Reagovat

[60]: Neslyšíš náhodou trávu růst?

V první řadě jde o to, že v kapitalistickém systému je pracovní trh tímto kapitalistickým způsobem jednání téměř plně ovlivněn - takže povaha úředníků je ovlivněna tím, co jim dovolí pracovní trh, tzn. bezohledné jednání podnikatelů, ergo kapitalismus.

A nepodsouvej mi, prosím, co si myslím. Není to férové. ;-) :-D

62 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 14. května 2017 v 5:09 | Reagovat

*-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* *-*  *-* Z dálky vypadá vše jinak než z blízka, chybujeme, protože mnohé známe jenom z veliké dálky a nevíme nic o tom, jak to vypadá z blízka. Jsme naivní idealisté, a tak věříme; vědcům, technikům, programátorům, administrátorům, politikům, svatým kazatelům morálky, skeptikům, pohádkám, kultům, umění, reklamě, televizi, internetu, tiskovinám, cizím lidem, atd. Vše v nás a okolo nás to je experiment, jehož jsme součástí, největším experimentem je zde centrální nervový systém, který ovládá tělo pomocí vědomostí a inteligence. Lidský mozek je pevným bodem, kolem kterého se točí naše kulturní civilizace, která s námi experimentuje, a ze svých chyb se poučuje.

Jak náš lidský mozek vypadá z blízka, na to je mnoho vědeckých názorů, které si často odporují. Mozek to je továrna, která zpracovává informace a programy, a vyrábí z nich informace a programy, které v nás a okolo nás se vším manipulují. V této továrně pracují informace a programy a vyrábějí programy a informace, zde je jádro, kolem kterého se točí život na této planetě. Chybný program a chybná informace, nemůže vytvářet správné programy a správné informace, to co je zde chybné, to vytváří chybné, o tom to zde je. Hodnotu má zde to co je správné, jenže jak poznáme co je zde správné a tím i hodnotné? Umíme jenom porovnávat něco s něčím, a tak je náš názor vždy subjektivní a relativní, protože nedokážeme něco porovnat objektivně se vším co je v nás a okolo nás.

Lidi dělají chyby, příčinou je složitost a změny, tento konzumní svět je velikou evoluční laboratoří, která experimentuje a tak jedinou jistotou zde jenom smrt je. Vesmírné fyzikální stabilní normy (axiom), jsou pevným bodem, kolem kterého se vše točí, nikdo nepochybuje o tom, že existuje gravitace, ale každý pochybuje o tom, že po naší fyzické smrti, zde ještě něco duševního je? Zamysleme se nad tím, jestli ještě existuje nějaká hodnotná kniha, kterou bychom mohli všichni, velmi dlouhou dobu milovat? Taková dokonalá kniha zde nikdy a nikde nebyla, a skepticky pochybuji o tom, že zde někdy v budoucnosti jednou bude.

Tento svět je živý a knihy jsou mrtvé, v tom je jádro problému, moderní hodnotnou knihou je internet a intranet, ovšem tato virtuální digitální kniha, je jako řeka, která se rychle podle situace mění. Opírat se v dnešní době o to, co je napsané na papíře ve staré knize je klasickou chybou vysokoškoláků a politiků, je třeba se opírat spíše o to, co nám dneska najde Google na internetu! Není zde ten, co by se dokázal zavděčit všem, někomu se zavděčíte a jiného zase rozzlobíte, kdo je zde naším pravým svatým pánem, kterému bychom měli sloužit, abychom se zde měli dobře? Naším pravým pánem, je náš centrální nervový systém (mozek), on je zde naší pravým bohem a pánem, který s námi sobecky jako s loutkou manipuluje, od narození do smrti.

63 Brzký absolvent Brzký absolvent | 21. května 2017 v 8:30 | Reagovat

[58]:

Kde jsi vzala to, že praxe je při vysoké škole nemožná? Já bych si třeba ani celé studium nemohla bez brigád dovolit, a pokud je člověk trochu šikovný, vždy se uchytí. Zároveň taktéž nesouhlasím s tím, že chodit rok na pracák je normální. Práce je všude dost a pokud člověk chce pracovat, jde někam za míň peněz a mimo svůj obor (pokud zrovna není poptávka v jeho oboru). Nevím tedy odkud slečna/paní je, nicméně např. v Praze je práce dost. Denodenně vidím všude po výlohách a v novinách, že se firmy poptávají po prácovnících. :)

64 D D | Web | 27. května 2017 v 10:52 | Reagovat

Aha, takže přece jen ty online kurzy nepomáhají. Jsem si hned říkal. K úřadům mám také vyhraněný názor, ale víc mě vždycky iritovali zaměstnavatelé, kteří si mě zvali třeba jen protože je zaujal název školy, kterou jsem vystudoval a když se dozvěděli, co to bylo za školu, poslali mě domů. Z úřadu práce jsem se odhlásil poté, co mi byl vnucen administrativní kurz 120 km od mého bydliště, kam jsem měl každý den dojíždět.

65 Mia Mia | 1. července 2017 v 10:56 | Reagovat

A co takhle jit nekam na praxi zadarmo a zatim si trochu privydelavat brigadou? Ziskala bys praxi, kterou nemas a treba by te pak nekde vzali. Lepsi nez si delat kurzy po internetu, ktere si nejspis muze udelat kazdy. To, ze mas 8 (nebo kolik) cetifikatu pres internet, nic neresi na tom, ze te nechteji vzit proto, ze nemas praxi. Klidne si vyber nejakou spolecnost, kde bys chtela pracovat a navrhni jim, ze bys tam mohla nejakou dobu pracovat zadarmo a kdyby ses osvedcila, tak by te pak zamestnali. I kdyby te nezamestnali, porad si aspon do zivotopisu muzes napsat, ze jsi tam nejakou dobu byla a je to podle meho nazoru cennejsi nez vycet absolvovanych online kurzu.
Kazdopadne chapu, ze to, co zazivas musi byt opravdu neprijemne a preji ti, abys brzy praci nasla a byla tam spokojena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama